Standardy ochrony małoletnich niemówiących dzieci, korzystających z AAC, realizowane w Centrum Logopedyczno-Terapeutycznym „Dogadać się” Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska
(autor: Edyta Tyszkiewicz, Centrum neurorehabilitacji, komunikacji alternatywnej i wspomagającej, Edyta Tyszkiewicz Ul. Parkowa 21 71-622 Szczecin Tel. 602-257-245 gabinet@centrum-neurorehabilitacji.pl, udostępnienie z dnia 18.02.24FB)
PREAMBUŁA
AAC wykracza poza narzędzia komunikacji i obejmuje zmianę sposobu myślenia, podejścia do pedagogiki i praktyk włączających. AAC może poprawić interakcje społeczne, uczestnictwo w życiu społecznym i osiągnięcia w nauce każdego dziecka, przyczyniając się do bardziej włączającego doświadczenia życiowego.
Ocena potrzeb komunikacyjnych pozwala zrozumieć indywidualne wymagania uczniów korzystających z AAC. Przeprowadzając oceny, możesz zidentyfikować mocne strony, wyzwania i cele komunikacyjne uczniów. Wiedza ta stanowi podstawę do opracowania skutecznych interwencji i strategii AAC, które wesprą dziecko w osiąganiu pomyślnych wyników komunikacyjnych i dostępie do programu nauczania i życia w społeczeństwie.
- Każde dziecko ma prawo do komunikacji w sposób jemu najbardziej wygodny i dostosowany. Obowiązkiem dorosłych jest zapewnienie dostępu do modalności komunikacyjnych każdemu dziecku niemówiącemu.
- W AAC etyka to nie tylko pole wyboru. Dorosły ma obowiązek traktowanie każdego dziecka z szacunkiem, utrzymywanie jego informacji w tajemnicy i zrozumienie, że liczy się każdy głos – niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie wyrażony.
- Terapeuta ma obowiązek szanować różnorodność kulturową i językową.
- Terapeuta ma obowiązek zapewnić strategie adekwatne do aktualnego poziomu umiejętności komunikacyjnych i potrzeb dziecka (AAC na dziś)
- Terapeuta ma obowiązek zapewnić niezależny dostęp, do szerokiej gamy słownictwa ( dalej zwany jako ISK: Indywidualny system komunikacyjny- książka do komunikacji), pełniącego różne funkcje komunikacyjne (AAC na jutro). Przy czym terapeuta w miarę możliwości, zbiera i dostosowuje słownictwo, zebrane od szeroko rozumianego środowiska komunikacyjnego. Słownictwo ma być dostosowane do wieku i funkcjonowania dziecka.
- W szczególności- w myśl standardów- słownictwo winno uwzględniać funkcje protestowania, zaprzeczania, skarżenia. Wizerunek osób, którymi jest otoczone.
- Terapeuta ma obowiązek, w porozumieniu z opiekunami dziecka i za ich zgodą, w miarę możliwości, kontaktować się z szeroko rozumianym środowiskiem komunikacyjnym dziecka. Ustalać wspólne, możliwe do wdrożenia dla wszystkich strategie. Współpracować i wspomagać w kwestii AAC, każdego, kto wyrazi taką wolę.
- Terapeuta ma obowiązek zakładać kompetencje dziecka, czyli wdrażać ustalone strategie (AAC na dziś), zbudować ISK, który pozwoli dziecku niemówiącemu na bycie niezależnym w wyrażaniu swojego wyboru, potrzeb, emocji, myśli. Każdy dorosły szanuje i uwzględnia w swoich działaniach komunikat dziecka. Zakłada przy tym , iż jest on celowy.
- Każdy dorosły ma obowiązek zapewnić niezakłócony, nieprzerwany dostęp do jego ISK. Dziecko ma prawo za pomocą systemu wyrażać siebie wtedy, kiedy ono tego potrzebuje. W sposób w jaki ono potrzebuje.
- Każde dziecko ma prawo do bycia uczonym czytania i pisania. Strategie czytania i pisania są dostosowane do poziomu funkcjonowania i umiejętności dziecka. Uwzględniają złożoność tego procesu u dziecka niemówiącego.
- Terapeuta szanuje prywatność dziecka- w myśl zapisów z poprzednich paragrafów. W szczególności, bez potrzeby nie dotyka dziecka, nie podtrzymuje ręki dziecka. Nie wspomaga fizycznie wyborów dziecka.
- Terapeuta szanuje wizerunek dziecka. Bez wyraźnej zgody dziecka, bądź bez pisemnej zgody jego opiekuna, nie upublicznia go.
- Terapeuta ma obowiązek szkolić się i aktualizować swoją wiedzę w zakresie alternatywnych i wspomagających metod komunikacji. W szczególności poszukiwać najnowszych badań w tym zakresie.
- Terapeuta ma obowiązek dzielić się tą wiedzą. Prowadzić różnego rodzaju kampanie szerzące wśród społeczeństwa, świadomość alternatywnych i wspomagających sposobów komunikacji.
Aktualizacja 18.08.24